Jak vyzrát na vši

svedi-to

Svědění hlavy může být velmi nepříjemné obzvlášť ve večerních hodinách před usnutím.

Je krásný jarní den a vaše dítě možná přineslo domů vši. Taková může být bohužel dnešní realita. Pedikulóza, což je odborný název diagnózy pro zavšivení, už dávno není důsledkem špatné hygieny. K přenosu vší dochází při těsném kontaktu a četnost mytí vlasů v tom nehraje významnou roli. Nejčastěji k přenosu dochází mezi spolužáky ve škole, ve školce, při letních a zimních rekreačních pobytech dětí, ale také mezi příslušníky rodiny a mezi sourozenci. Je proto důležité, aby k ošetření všech napadených dětí došlo současně. Tím lze významně zvýšit šanci na to, aby se rozšíření již neopakovalo.

hnidy

Ukázka masivního napadení. Ve světlých vlasech je vidět velké množství vajíček, tzv. hnid. Čím dále se nachází od kořínku, tím déle již ve vlasech jsou.

Jak infekci poznáme

Veš dětská je bezkřídlý hmyz, který žije ve vlasech lidí. Postiženi jsou nejčastěji děti ve věku 6 – 15 let. Veš nedokáže skákat. Šíří se přelezením. Nevyhýbá se ani dospělým lidem. Na první pohled si nemusíte její přítomnosti všimnout. Dospělá samička není větší než 3mm, sameček měří asi 2,5 mm. Přítomnost vší ve vlasech se projevuje nadměrným svěděním hlavy. Teprve při bližším zkoumání najdete u dítěte na temeni a za ušima malé vejčité tvary nalepené na vlasech v blízkosti vlasových kořínků. Mohou jich být desítky i stovky podle stupně napadení. Posléze můžete nalézt i pohybující se dospělce.

Obvykle bývá prvním příznakem svědění a lechtání způsobené prolézáním vší mezi vlasy, nejčastěji po večerním ulehnutí do postele. Napadené děti bývají neklidné, nevyspalé, ve škole nepozorné.

hrebinek

Hřebínek s hustými zoubky vám pomůže odstranit z vlasů větší jedince. Vyčesávání provádějte nad hladkým bílým povrchem nebo na umyvadlem.

Našli jsme ve vlasech veš. Co teď?

Je třeba vyčesat živé jedince a současně odstranit maximální množství vajíček. Tento krok je nutné posléze zopakovat s odstupem několika dní, aby došlo k odstranění těch jedinců, kteří se vylíhnuli z neodstraněných vajíček nebo těch, které se opakovaně přenesly z od jiných dětí z kolektivu, veš přežije 24 hodin v čepici, na šatech nebo v povlečení. Pro vyčesání je dobré použít speciální hřebínek, který má mezery mezi zuby menší než 1mm. Dostanete jej v lékárně nebo v drogerii.

hrebinek-paranitSe zásahem je třeba začít ihned, jakmile ve vlasech naleznete byť jen jediné vajíčko nebo jedinou živou pohybující se veš. Je nutné si dát s kontrolou záležet, jen tak můžete zamezit množení vší. Je třeba preventivně zkontrolovat všechny členy domácnosti a dětského kolektivu. Vyčesávání a odstraňování vajíček může být zdlouhavé, ale pečlivost se vyplatí.

 

vycesavani

Aplikace prostředků je jednoduchá a provádí se podobně, jako mytí hlavy šamponem. I při aplikaci můžete zkusit vyčesávat. Pokud nemáte na vyčesávání trpělivost, aplikace fyzikálně působícího přípravku by měla být dostatečná. Některé z nich podle výrobců zkoncují s živoucími parazity během patnácti minut nebo jedné hodiny.

Přípravky

Na trhu je v současnosti mnoho různých přípravků s různou účinností. Současné moderní přípravky proti vším jsou k dětskému organismu šetrné a neobsahují insekticidy. Hubí spolehlivě lezoucí dospělce a nymfy ve všech stádiích vývoje jednoduše tím, že je zadusí. Vazký povrch vytvořený přípravkem uzavře nežádoucího parazita do neprodyšného obalu a ten v krátké době uhyne.

ves_cyklus

Délka vývojového cyklu hraje zásadní roli v úspěchu nebo neúspěchu léčby.

 

Přípravky obvykle nezahubí vajíčka. Proto je dobré je současně s prvním použitím přípravku fyzicky odstranit. Poté je třeba zopakovat aplikaci přípravku po 7 až 10 dnech, což je doba, kterou trvá vylíhnutí z vajíčka. Vajíčka odstraníte nejlépe odstřižením jednotlivých vlasů, případně, jste-li zruční, můžete uspět stržením vajíčka z vlasu pomocí nehtu nebo jiného ostrého předmětu.

Ale babička nám poradila petrolej…

Použití petroleje jako prostředku pro hubení vší u dětí nebo dospělách lidí je zdravotně závadné a je u nás výslovně ZAKÁZÁNO. Zde je upozornění hlavního hygienika ČR se zákazem. Petrolej je totiž meziproduktem destilace ropy a nemá vždy stejné chemické složení. Někdy může obsahovat značně škodlivé látky s leptavými účinky, které mají tendenci přecházet do organismu. Vezmeme-li toto v úvahu, je zcela bezpředmětné řešit, zda petrojej dokáže veš zahubit či ne. Dokáže totiž velmi ublížit i dítěti. Proto se použití petroleje ve svém boji proti vším vyhněte.

Pro přípravky určené pro psy platí totéž, co pro petrolej. Zvířecí přípravky mohou sice živé vši skutečně zahubit, protože mohou narozdíl od lidských přípravků obsahovat insekticidy, ale jsou opravdu určeny výhradně pro zvířata. Reakce člověka na ně může být u různých lidí různá, od mírné až po překvapivě dramatickou.

Průzkumem jsem dospěl k následujícímu seznamu doporučených  přípravků, které fungují na fyzikálním principu:

Zdroje informací:

Příspěvek byl publikován v rubrice Pro rodiče a jeho autorem je Jan Žilka. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.